NB Apple MacBook Air M4/16GB/256GB/13.6 2560X1664/macOS/Sky Blue/+a/MC6T4LL/A - Overnight
NB Apple MacBook Air M4/16GB/256GB/13.6 2560X1664/macOS/Sky Blue/+a/MC6T4LL/A Slika 1
NB Apple MacBook Air M4/16GB/256GB/13.6 2560X1664/macOS/Sky Blue/+a/MC6T4LL/A Slika 2
NB Apple MacBook Air M4/16GB/256GB/13.6 2560X1664/macOS/Sky Blue/+a/MC6T4LL/A Slika 3
NB Apple MacBook Air M4/16GB/256GB/13.6 2560X1664/macOS/Sky Blue/+a/MC6T4LL/A Slika 4
NB Apple MacBook Air M4/16GB/256GB/13.6 2560X1664/macOS/Sky Blue/+a/MC6T4LL/A
125.990 RSD
*sve prikazane cene su sa uračunatim pdv-om
EAN: 2025061800903Brend: APPLESKU: 2506104
Na stanju.
Dostava kroz 1-3 radna dana.
Opis proizvoda
MacBook Air (13.6" M4, 2024) - Tech Specs
Year introduced: 2024
Color
  • Sky Blue
Chip
Apple M4 chip
  • 8-core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores
  • 8-core GPU, 10-core GPU
  • Hardware-accelerated ray tracing
  • 16-core Neural Engine
  • 100GB/s memory bandwidth
  • Media Engine
  • Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes, and ProRes RAW
  • Video decode engine
  • Video encode engine
  • ProRes encode and decode engine
  • AV1 decode
  • Configurable to:
  • M4 with 8‑core CPU and 10‑core GPU
Display
Liquid Retina display
  • 500 nits brightness
Color
  • Support for 1 billion colors
  • Wide color (P3)
  • True Tone technology
Memory
  • 16GB unified memory
Battery and Power2
  • Up to 18 hours Apple TV app movie playback
  • Up to 15 hours wireless web
  • 52.6-watt‑hour lithium‑polymer battery
  • 30W USB-C Power Adapter (included with M4 with 8‑core GPU)
  • 35W Dual USB-C Port Compact Power Adapter (included with M2 and M3 with 10-core GPU and 512GB storage, configurable with M4 with 8‑core GPU)
  • USB-C to MagSafe 3 Cable
  • Fast-charge capable with 70W USB-C Power Adapter
Storage3
  • 256GB SSD
Charging and Expansion
  • MagSafe 3 charging port
  • 3.5 mm headphone jack
  • Two Thunderbolt / USB 4 ports with support for:
  • Charging
  • DisplayPort
  • Thunderbolt 3 (up to 40Gb/s)
  • USB 4 (up to 40Gb/s)
Display Support
M3
Simultaneously supports full native resolution on the built-in display at 1 billion colors and:
  • One external display with up to 6K resolution at 60Hz
  • Close the MacBook Air lid to use a second external display with up to 5K resolution at 60Hz
Video Playback
  • Supported formats include HEVC,H.264, AV1, and ProRes
  • HDR with Dolby Vision, HDR10, and HLG
Audio Playback
Keyboard and Trackpad
Backlit Magic Keyboard with:
  • Touch ID
  • Ambient light sensor
Wireless
M3
  • Wi-Fi 6E (802.11ax)4
  • Bluetooth 5.3
Camera
  • 1080p FaceTime HD camera
  • Advanced image signal processor with computational video
Audio
  • Four-speaker sound system
  • Support for Spatial Audio when playing music or video with Dolby Atmos on built-in speakers
  • Three-mic array with directional beamforming
  • Voice Isolation and Wide Spectrum microphone modes
  • Enhanced voice clarity in audio and video calls (M3)
  • 3.5 mm headphone jack with advanced support for high‑impedance headphones
Operating Requirements
  • Line voltage: 100V to 240V AC
  • Frequency: 50Hz to 60Hz
  • Operating temperature: 50° to 95° F (10° to 35° C)
  • Storage temperature: –13° to 113° F (–25° to 45° C)
  • Relative humidity: 0% to 90% noncondensing
  • Operating altitude: tested up to 10,000 feet
  • Maximum storage altitude: 15,000 feet
  • Maximum shipping altitude: 35,000 feet
Size and Weight
  • Height: 0.44 inch (1.13 cm)
  • Width: 11.97 inches (30.41 cm)
  • Depth: 8.46 inches (21.5 cm)
  • Weight: 2.7 pounds (1.24 kg)5
Operating System
macOS
Accessibility
Features include:
  • Voice Control
  • VoiceOver
  • Siri and Dictation
  • Increase Contrast
  • Reduce Motion
  • Live Captions
  • Switch Control
  • Zoom
Built-in Apps7
  • App Store
  • Books
  • Calendar
  • Contacts
  • FaceTime
  • Find My
  • Freeform
  • GarageBand
  • Home
  • iMovie
  • iPhone Mirroring
  • Keynote
  • Mail
  • Maps
  • Messages
  • Music
  • News
  • Notes
  • Numbers
  • Pages
  • Passwords
  • Photo Booth
  • Photos
  • Podcasts
  • Preview
  • QuickTime Player
  • Reminders
  • Safari
  • Shortcuts
  • Stocks
  • Time Machine
  • Tips
  • TV
  • Voice Memos
  • Weather
In the Box
  • 13-inch MacBook Air
  • 30W USB-C Power Adapter (M4 with 8-core GPU) or 35W Dual USB-C Port Compact Power Adapter (M4 with 10-core GPU and 512GB storage)
  • USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m)
Osnovne karakteristike
Veličina ekrana13,3"